اینجا باران استان گیلان اخبار اجتماعی

اینجا: باران استان گیلان اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی آزادی با ۱۰هزارتومان ، پابند، زندان‌ها را خلوت می‌کند

رئیس شرکت زندان‌ها می‌گوید: با اجرای طرح پابندهای الکترونیک که هزینه استفاده از آن جهت زندانیان واجد شرایط روزانه ۱۰هزار تومان هست، قرار است به سیاست کم کردن جم

آزادی با ۱۰هزارتومان ، پابند، زندان‌ها را خلوت می‌کند

پابند، زندان ها را خلوت می کند/ آزادی با ۱۰هزارتومان

عبارات مهم : جمعیت

رئیس شرکت زندان ها می گوید: با اجرای طرح پابندهای الکترونیک که هزینه استفاده از آن جهت زندانیان واجد شرایط روزانه ۱۰هزار تومان هست، قرار است به سیاست کم کردن جمعیت کیفری کمک شود.

در حال حاضر۲۲۵هزار نفر در زندان های سراسر کشور تحمل کیفر می کنند که از این تعداد حدود ۹۶درصد از جمعیت کیفری را مردان و مابقی را زنان تشکیل می دهند. نزدیک به ۴۲رصد زندانیان به علت جرائم مواد مخدر و روانگردان در زندان ها به سر می برند. دزدی و ربودن مال غیر (بیش از ۲۵درصد)، جرائم علیه اشخاص (بیش از ۱۰درصد)، محکومیت های مالی حقوقی، جرائم علیه اموال و مالکیت، جرائم منافی عفت و اخلاق عمومی، جعل و تزویر، جرائم علیه آسایش عمومی، اخلال در نظام اقتصادی، تخریب، اتلاف و غیره به ترتیب، بیشترین جرائمی هستند که افراد با ارتکاب آنها زندانی می شوند.

آزادی با ۱۰هزارتومان ، پابند، زندان‌ها را خلوت می‌کند

۲۲۵هزار زندانی در کشور داریم

سال گذشته که جمعیت کشور حدود ۷۸میلیون نفر بود، ۲۲۴هزار زندانی در کشور تحمل کیفر می کردند ولی طبق آخرین آمارها در حال حاضر حدود ۲۲۵هزار زندانی در کشور داریم. متأسفانه اگر چه به نسبت سالهای گذشته زیاد کردن جمعیت کیفری از آن رشد قابل توجه خود فاصله گرفته هست، ولی هنوز شاهد زیاد کردن رشد جمعیت کیفری هستیم که متناسب با این مسئله، قضات در زندانی کردن افراد باید وسواس بیشتری به خرج داده، و زندان را آخرین راهکار قضایی بدانند.

رئیس شرکت زندان‌ها می‌گوید: با اجرای طرح پابندهای الکترونیک که هزینه استفاده از آن جهت زندانیان واجد شرایط روزانه ۱۰هزار تومان هست، قرار است به سیاست کم کردن جم

تعداد کل زندانیان

۲۲۵ هزار نفر

مردان زندانی

بیش از ۹۶درصد

ورودی به زندان ها

۶۵درصد معتاد هستند

جرم اول

آزادی با ۱۰هزارتومان ، پابند، زندان‌ها را خلوت می‌کند

مواد مخدر: ۴۲درصد

جرم دوم

سرقت: ۲۵درصد

زندانیان زیر ۱۹ سال

۱۹۵۴ نفر

زندانیان بین ۱۹ تا ۲۵ سال

۸۲۶۹ نفر

زندانی بیش از ۶۰سال سن

رئیس شرکت زندان‌ها می‌گوید: با اجرای طرح پابندهای الکترونیک که هزینه استفاده از آن جهت زندانیان واجد شرایط روزانه ۱۰هزار تومان هست، قرار است به سیاست کم کردن جم

۳۶۱۶ نفر

زیر ۴۰سال سن

۷۰ درصد

محکومان سیاسی (صرفا جاسوسی)

۷۰ نفر در تهران

تعداد زندان های کل کشور

آزادی با ۱۰هزارتومان ، پابند، زندان‌ها را خلوت می‌کند

۱۷۹ زندان

تعداد بازداشتگاه ها

۳۲زندان

وضعیت تاهل

۶۴ درصد متاهل

وضعیت ادامه تحصیل

تحصیل ۲۴هزار زندانی در زندان ها

تعداد زندانی نسبت به کل جهان

رده هشتم

با توجه به اوضاع زندان ها، قوه قضائیه به دنبال اجرای سیاست کم کردن جمعیت کیفری در زندان ها هست. یکی از این راهکارها مجازات های جایگزین حبس است که در چند سال اخیر هم با استقبال قابل توجهی مواجه شده است هست. اجرای طرح مواظبت های الکترونیکی از زندانیان یکی از مصادیق مجازات جایگزین حبس هست. این طرح به زبان ساده، شرایطی را فراهم می کند که زندانی با استفاده از پابندهای الکترونیکی و تحت کنترل، بیرون از محیط زندان، تحمل کیفر کند.

اجرای این طرح، اعتبار های حمایتی قانونی هم دارد به طوری که در در ماده ۲۱۷ قانون آیین دادرسی کیفری اشاره شده است است: به منظور دسترسی به متهم و حضور به موقع وی، جلوگیری از فرار یا مخفی شدن او و تضمین حقوق بزه دیده جهت جبران ضرر و زیان وی، بازپرس بعد از تفهیم اتهام و تحقیق لازم، در صورت وجود دلایل کافی، قرارهایی از جمله التزام به حضور با قول شرف التزام به حضور با تعیین وجه التزام، التزام به عدم خروج از حوزه قضائی با قول شرف التزام به عدم خروج از حوزه قضائی با تعیین وجه التزام، التزام به معرفی نوبه ای خود به صورت هفتگی یا ماهانه به مرجع قضائی یا انتظامی با تعیین وجه التزام التزام مستخدمان رسمی کشوری یا نیروهای مسلح به حضور با تعیین وجه التزام، با موافقت متهم و بعد از أخذ تعهد پرداخت از محل حقوق آنان از سوی شرکت مربوط التزام به عدم خروج از منزل یا محل اقامت تعیین شده است با موافقت متهم با تعیین وجه التزام از طریق نظارت با تجهیزات الکترونیکی یا بدون نظارت با این تجهیزات، اخذ کفیل با تعیین وجه الکفاله، اخذ وثیقه اعم از وجه نقد، گارانتی نامه بانکی، مال منقول یا غیرمنقول و بازداشت موقت با رعایت شرایط مقرر قانونی. در تبصره ۲این ماده، خروج از حوزه قضائی با اجازه قاضی امکان پذیر است.

علاوه بر این ماده قانونی، در ماده ۶۲قانون مجازات اسلامی هم در رابطه با محرومیت و یا عدم محرومیت زندانیان از حقوق اجتماعی اشاراتی شده است هست. در این قانون ذکر شده است که جرایم مستوجب شلاق تعزیری، جزای نقدی (با هر میزان) و جرایم مستوجب حبس تعزیری و بازدارنده ۳ سال یا کمتر از آن، تبعید، قصاص نفس (در صورت توقف اجرا) و قصاص عضو نمی تواند محکوم علیه را از حقوق اجتماعی محروم کند. اضافه می شود چنانچه اجرای مجازات اعدام به دلیلی متوقف شود، حسب تبصره ۲ همین ماده آثار تبعی آن بعد از انقضای هفت سال از تاریخ توقف اجرا برطرف می شود. گذشت در جرایم قابل گذشت نیز موجب موقوف شدن اجرای مجازات شده است از همان وقت اعلام گذشت آثار کیفری نیز از بین می رود. بعد از اجرای حکم وفقط بعد از طی مهلت های مقرر در ماده گفته شده است محکوم علیه از حقوق اجتماعی محروم خواهد بود. طبیعی است بعد از انقضای این مهلت ها حسب مورد مجرم اعاده حیثیت پیدا خواهد کرد و در واقع به اجتماع باز خواهد گشت و بعد از انقضای آن مهلت ها نمی توان مجرم را از حقوق اجتماعی محروم کرد و مانع استخدام وی در ادارات دولتی شد.

پشتوانه های قانونی در کنار سیاست کم کردن جمعیت کیفری باعث شد تا اجرای طرح پابندهای الکترونیک بیش از پیش دنبال شود به طوری که در سال ۹۴ که جمعیت کیفری حدود ۲۲۴هزار نفر بود، قرار بود ۴۰درصد زندانیان محکومیت خود را در فضایی خارج از زندان سپری کنند که این امر محقق نشد و بعد از گذشت دو سال و اجرای چندین پایلوت، بالاخره طرح مواظبت الکترونیک با استفاده از پابندهای الکترونیک جهت زندانیان اجرا می شود.

علی اصغر جهانگیر، مدیر شرکت زندان ها در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص اجرای این طرح، گفت: اجرای طرح مواظبت الکترونیکی، از وقت مجازات های جایگزین حبس است که در همین زمینه اجرای طرح پابندهای الکترونیک مطرح شد که به علت بعضی اشکالات، اجرای آن تا به امروز به تعویق افتاد.

هزینه استفاده از پابندها روزانه ۱۰هزار تومان است

جهانگیر با بیان اینکه نباید افراد را به بهانه های متفاوت زندانی کرد، گفت: در سال گذشته تعدادی از افراد فقط به خاطر یک روز به زندان افتادند و قضات باید در صدور قرار زندان، دقت بیشتری کنند. با اجرای طرح پابندهای الکترونیک، عده ای از زندانیان واجد شرایط می توانند به مرخصی رفته و به همین جهت سیاست کم کردن جمعیت کیفری محقق می شود.

رئیس شرکت زندان ها در خصوص مشمولان استفاده از این طرح، اظهار داشت: طبق قانون جهت جرائم درجه ۵ تا ۸ یا همان جرائم سبک، پابندهای الکترونیک اجرا می شود، در این طرح امکان ردیابی بر اساس نرم افزار وجود دارد.

وی در خصوص هزینه استفاده از این پابندها جهت زندانیان، گفت: روزانه ده هزار تومان به عنوان هزینه استفاده از این پابندها تعیین شده است است.

اجرای سراسری طرح استفاده از پابندها در شش ماه آینده

حجت الاسلام حمید شهریاری، معاون آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه هم در خصوص نحوه استفاده این پابندها، گفت: این پابندهای الکترونیکی از توانایی رصد و ردیابی فرد در موقعیت های متفاوت برخوردار است و با اتصال به سیستم موقعیت یاب جهانی (GPRS) می تواند موقعیت افراد را به صورت آنلاین نمایش دهد.

وی افزود: در صورت جدا شدن دستگاه از زندانی به سرور مرکزی خبر ارسال می شود. در حال حاضر این طرح بر روی ۳۰۰ نفر اجرا می شود و قرار است ظرف شش ماه آینده این طرح در کل کشور اجرا می شود.

واژه های کلیدی: جمعیت | زندان | زندانی | استفاده | اجرای طرح | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs